About the University Council

The University Council, formed in 2016 after a multi-year exploration of shared governance practices at Augsburg, leads Augsburg’s internal deliberation of university-wide decisions, taking up—as advisory to the President—institutional considerations beyond the scope of faculty governance or any particular administrative unit.

The Council is chaired by the President and includes 14 additional leaders, elected or appointed, representing the faculty, staff, students and administration of Augsburg. The Council meets monthly and in retreat each summer and welcomes ideas, proposals, and recommendations submitted for consideration directly to UC, or—when appropriate—through one of UC’s standing subcommittees (see menu).

Contact: Leif Anderson, staff to the University Council, andersol@augsburg.edu or 612-330-1497

Documents/Resources (Augsburg login required):

9/18/2017 Agenda  |  9/18/2017 Summary  |  10/16/2017 Agenda |  10/16/2017 Summary |  11/20/2017 Agenda  |   11/20/2017 Summary  |  12/18/2017 Agenda  |  12/18/2017 Summary  |  1/22/2018 Agenda  |  1/22/2018 Summary  |  2/19/2018 Agenda  |  2/19/2018 Summary  | 3/19/2018 Agenda  |  3/19/2018 Summary  |  4/16/2018 Agenda  | 4/16/2018 Summary  | 5/24/2018 Agenda | 5/24/2018 Summary | 8/30/2018 Agenda  |  9/24/2018 Agenda | 9/24/2018 Summary | 10/29/2018 Agenda  | Summary 10/29/2018  | 11/19/2016 Agenda

UC_2018-19

The University Council (pictured, from left to right):

  • Sonja Hagander, College Pastor & Director of Ministries, appointed by the President for 2018-19
  • Paul Pribbenow (Chair), President, ex-officio to UC
  • Zsolt Vince, Student, elected by student government in 2018 to a two-year term
  • Leif Anderson, VP & Chief Strategy Officer, Staff to University Council
  • Beth Reissenweber, Vice President & Chief Financial Officer, ex-officio to UC
  • Bibiana Koh, Assistant Professor, Social Work, elected by the faculty in 2017-18 to a two-year term
  • Bob Groven, Associate Professor, Communication Studies, elected by the faculty in 2016-17 to a four-year term
  • Karen Kaivola, Provost & Chief Academic Officer, ex-officio to UC
  • Phil Adamo, Professor of History & Director of Honors Program, elected by the faculty in 2017 to a three-year term
  • Joanne Reeck, Chief Diversity Officer  and Director of Campus Activities & Orientation, appointed by the President for 2017-18
  • Jasmira Colon, Student, elected by student government in 2018 to a two-year term
  • Catherine Bishop, Chief Student Success Officer, appointed by the President for 2017-18
  • Tim Pippert, Associate Professor, Sociology, elected by the faculty in 2016-17 to a three-year term
  • James Trelstad-Porter, elected by the staff in 2016-17 to a two-year term
  • Jeff Swenson (not pictured), Athletic Director, appointed by Staff Senate in 2016-17 to a four-year term
  • Milda Hedblom (not pictured), Faculty President and Professor of Political Science, ex-officio to UC