Faculty Committee Membership 2017-18

The list of faculty elected to serve on each committee is followed by a description of additional members as described in Section 9 of the Faculty Handbook.

Academic Affairs Committee (AAC)

David Apolloni
Pavel Bĕlík
Kristen Chamberlain
David Crowe
Ben Denkinger (Fall) / Marty Stortz (Spring)
Phyllis Kapetanakis
Ana Ribeiro
Kaycee Rogers
James Vela-McConnell

Additional voting members: the Dean of the College [sic] or designee, and a student selected by the student government.

Advisory (non-voting) members: the Registrar, the Library Director, a person from the Student Affairs Office (chosen by Student Affairs), a person representing an international program of the College (chosen by the Dean), the Director of Academic Advising, and the Director of the Center for Service, Work, and Learning [sic].


Graduate Academic Affairs Committee (GAAC)

George Dierberger
Milda Hedblom
Annie Heiderscheit
Jenny Kluznik
Rachel Lloyd
Michael Schock
Deborah Schuhmacher
Lindsay Starck
Alan Tuchtenhagen

Additional voting members: the Dean of the College [sic] or Dean’s Academic Affairs Committee designee, the Associate Dean of Adult Programs [sic], and at large graduate student representing all graduate students.

Advisory (non-voting) members: the Registrar, the Library Director, and the Director of Graduate Recruitment [sic].


Student Standing Committee (SSC)

Andy Aoki
Nishesh Chalise
Terrance Kwame-Ross
Beliza Torres Narvaez

Chair: Crystal Comer, Registrar

Additional members: the Director of Admissions [sic], and the Director of Academic Enrichment [sic].


University Committee on Academic Planning (UCAP)

Laura Boisen
David Matz
Hans Wiersma
Milda Hedblom (Faculty Senate rep)
Joyce Miller (Grad. Council rep)

Chair: Karen Kaivola, Provost

Administrative members, the first five of which are voting:
Keith Gilsdorf
Monica Devers
Ron Blankenship
Nate Gorr
Beth Reissenweber
Sarah Griesse
Nate Hallanger

 


Admissions and Enrollment Committee

Jill Dawe
Evren Guler
Jayoung Koo

Non-faculty member: Director of Admissions [sic]


Faculty Development Committee (FDC)

Sarah Degner Riveros
Michael Burden (Fall) / Sarah Groeneveld (Spring)
Richard Flint
Won Yong Kim

Chair: Tim Pippert, Director of Center for Teaching and Learning

Additional members: the Dean of the College [sic] or designee, the Associate Dean [sic], and the designated Internal Evaluator (selected from the Faculty Development Evaluation Committee) [sic].


Assessment Committee (AASC)

Ben Denkinger
Stephanie Elko
Jenny Hanson
Peter Stark
Terrance Kwame-Ross

Chair: Kristen Chamberlain, Director of Assessment

Additional members: Associate Dean for Faculty Affairs [sic], Associate Dean for Student Affairs [sic], a member representing the Center for Service, Work and Learning [sic], appointed by the Director of the Center, and a student appointed by the Student Senate.


Committee on Tenure and Promotion (CTP)

Tony Clapp
David Crowe
Joe Erickson
Michael Kidd
Diane Pike
Mark Tranvik
Ben Stottrup

Non-voting member: Karen Kaivola, Provost


The Senate Committee on Faculty Personnel Policies (PPC)

Jeanine Gregoire (Fall) / Joan Kunz (Spring)
Ankita Deka
Matt Haines
Merilee Klemp
Marc McIntosh (Faculty Senate rep)


Compensation Committee (subcommittee of PPC)

Matt Beckman
Jeanne Boeh
Bob Cowgill
Jason Lukasik
Jody Sorenson
Marc McIntosh (PPC rep)

Advisory (non-voting) members: Director of Human Resources or designee, and a designee from the Provost’s office.


Senate Committee on Faculty Equity

Jeanne Boeh
Sarah Combellick-Bidney
Three tenured members of Faculty Senate TBD


Institutional Review Board (IRB)

Membership is appointed by the Provost, not elected by the Faculty. See the IRB website here.